FESTIVAL ČESKÉ A SLOVENSKÉ TVORBY PRO DĚTI 2017

Festival české a slovenské tvorby pro děti v Praze přinesl bohatý program

Spolek BONA FIDE s Mestskou knižnicou mesta Piešťany, Krajskou knižnicou Ľ. Štúra vo Zvolene a o.z. CELÉ SLOVENSKO ČÍTA DEŤOM připravili další ročník Festivalu české a slovenské tvorby pro děti.  Třetí ročník festivalu probíhá v roce 2017 paralelně ve Zvolenu, v Piešťanech a v Praze v období 9. 10. - 10. 11. 2017. Festival představí českou i slovenskou literaturu pro děti, přináší workshopy s výtvarníky, loutková divadla a výstavy ilustrací, poukazuje na příbuznost a vzájemnou propojenost Čechů a Slováků. Nejmladší generaci připomene blízkost obou jazyků i národů, které spojuje společná historie, kultura i tradice. Projekt představí na Slovensku českou tvorbu pro děti a do České republiky přináší tvorbu autorů a ilustrátorů a divadelníků ze Slovenska.  Vzhledem k tomu, že loňský ročník byl velmi úspěšný, organizujeme festival i v tomto roce. Nad Festivalem české a slovenské tvorby pro děti převzal záštitu ministr kultury ČR Daniel Herman, ministr kultury SR Marek Maďarič i velvyslanec SR v ČR J.E. Peter Weiss.

V Praze bude festival probíhat v Muzeu hlavního města Prahy, v Městské knihovně v Prahe - pobočka Dejvice, v Domě národnostních menšin, ve Slovenském institutu v Prahe, v ZŠ a MŠ Lyčkovo nám. 6. a ZŠ Jižní IV.

A jaký program připravili organizátoři v tomto roce?

Slovenský institut v Prahe přivítá 6. listopadu 2017 výstavu ilustrací čtyř významných slovenských ilustrátorů. Návštěvníci tak budou moci obdivovat ilustrace Martiny Matlovičové z knih Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem, Žirafí máma a jiné příšery, Gorila a já, Chlapec s očami ako hviezdy, Vránova neobyčejná dobrodružství či Kocourek, který měl rád déšť. Výběr z děl Vladimíra Krále představují ilustrace ke knihám Kozliatka, Ako šlo vajce na vandrovku / O troch prasiatkach, Analfabeta Negramotná, Vianočné mystérium a Jako by tu tisíc dětí bylo. Ľuboslav Paľo se návštěvníkům Slovenského institutu představí ilustracemi z knih Kde bolo, tam bolo a Kamzikův velký skok. Miloš Kopták vystaví ilustrace  z knih Kocúr na kolieskových korčuliach a Malá princezná autora Jána Uličianskeho. Výstava bude oficiálně zahájená vernisáží s názvem Štyri oriešky pre Prahu dne 6. listopadu v 17.30 h, kterou otevře ředitel Sl v Prahe Vladimír Valovič. Výstavu budou provázet různé tvořivé aktivity pro děti, literární a výtvarné workshopy, divadelní představení, besedy i dramatizované čtení.

Ve spolupráci s o.z. CELÉ SLOVENSKO ČÍTA DEŤOM se uskuteční 8. listopadu v 10.00 h v prostorách Slovenského institutu v Praze program Slovensko číta českým deťom, ve kterém velvyslanec SR v ČR Peter Weiss, spisovatelé P. Nagyová-Džerengová a R. Brat, ilustátorka M. Matlovičová a herci B. Krajč-Zamišková a R. Trsťan přečtou ukázky ze svých oblíbených knih českým dětem.  Tento program finančně podpořil aj Fond na podporu umenia.

 

Autorka Miriam Pešková a tvůrci projektu odprezentují 9. listopadu v 10.00 h ve Slovenském institutu v Praze dvojjazyčné CD pro nejmenší děti s názvem Bruško, bruško, kto v tebe býva – Bříško, bříško kdo v tobě bydlí. Autorka Miriam Pešková citlivým způsobem seznamuje s jednotlivými stupni vývoje lidského plodu. Vtipné básničky v podaní hereček Jany Strykové a Magdalény Zimové  pobaví a můžou umocnit příjemné očekávání zázraku příchodu nového človíčka na svět. CD je určené dětem od tří let  a určitě potěší maminky, které s pomocí básniček můžou vysvětlit malým zvědavcům, kdy děťátku začínají růst vlasy, ve kterém měsíci se vyvíjí sluch, hmat. Texty jsou konzultované s odborníkem z oblasti gynekologie a porodnictví a kapitoly přesně odpovídají fyziologickému vývoji plodu. 

 

Do vánočního období v Muzeu hlavního města Prahy nás zavede 7. listopadu 2017 výstava s názvem Zimní radovánky. Obsahuje ilustrace slovenské ilustrátorky Márie Nerádové z knihy autorky Karoliny Medkové Vánoce z celého světa. Výstava bude otevřená vernisáží 7. listopadu v 18.00 h velvyslancem SR v ČR J.E. Petrem Weissem. Součástí výstavy budou doprovodní programy jako beseda s autorkou knihy Karolinou Medkovou, výtvarné workshopy, divadelní představení, zajímavé přednášky a jiné aktivity / viz. doprovodní akce v Muzeu hl. m. Prahy/.

Návštěvníci Domu národnostních menšin se mohou těšit 9. listopadu v 17.00 h a 10. listopadu v 10.00 h na tradiční loutkové divadlo, které vrací do současnosti tradice lidových loutkářů a komediantů, v podaní herců divadla Tyjátr. Ve španělském příběhu s názvem Don Šajn oživí loutky herci Ivan Gontko a Ivana Gontková. Po představení 9. listopadu v 18.00 h bude následovat beseda o tradicích a významu českého a slovenského loutkářství, zapsaného do kulturního nehmotného dědictví UNESCO za účasti významných osobností českého a slovenského loutkářství. 

 

Třetí ročník Festivalu české a slovenské tvorby přináší dětem, ale i příznivcům dětské literatury zajímavé a programy, které přinášejí slovenskou kulturu českým dětem a naopak. Program je bohatý a stačí si vybrat.

Súbor / PDF: 

Momentálne neexistuje žiaden obsah zaradený do tohto výrazu.