Kto sme a čo robíme

 

     

        BONA FIDE je nezisková organizace podporující umění, kulturní výměnu a minoritní projekty, včetně národnostních.

       Cílem našeho sdružení je vytvářet a produkovat kulturní projekty z různých oblastí uměleckého zaměření  / divadlo, rozhlas, multimédia, překlady hlavně slovenského jazyka,  jazyková a literární osvěta, národnostní akce a programy/

Další náplní našeho sdružení je:

-              podpora umělců při naplňování a tvorbě těchto aktivit

-              spolupráce s jinými neziskovými organizacemi a kulturními subjekty

-              rozvíjení interkulturního dialogu

-              pořádání kulturních, vzdělávacích, národnostních a aktivit pro děti a mládež

 

VZNIK SDRUŽENÍ

       BONA FIDE  bylo zaregistrováno Ministerstvem vnitra dne 8.3.2001 pod jednacím číslem VS/l-1/46365/0l-2  a bylo mu přiděleno IČ  265 24 741

předseda: Mgr. Richard Trsťan

místopředseda a jednatel: MgA. Viera Kučerová

PŘEHLED ČINNOSTI  A TVORBY OD VZNIKU BONA FIDE  DO SOUČASNOSTI

 

BONA FIDE v roce 2001 vytvořilo divadelní dvojjazyčné představení pro nejmenší

O STATEČNÉM KAŠPÁRKOVI“  a “JAK SE HLEDÁ POHÁDKA“.   Projekty byly podpořené MŠMT ČR  a úspěšně se hrají do dnešních dní po celé ČR i v zahraničí.

Vzniklo dvojjazyčné divadelní představení pro širokou veřejnost a SŠ “ ŽIVOT POTULNÉHO KOMEDIANTA“, podpořené Magistrátem hl. města Praha

BONAFIDE v roce 2003  spolupracovalo na vydání dvojjazyčné pohádkové knihy “SLOVENSKÉ POHÁDKY – SLOVENSKÉ ROZPRÁVKY“  s KSK , součástí které je i slovníček a zvuková nahrávka na CD.  Kniha byla podpořena MŠMT ČR.

BONA FIDE v roce 2004 vytvořilo divadelní dvojjazyčné představení pro nejmenší  "ROZPRÁVAJME SI ROZPRÁVKU"

BONA FIDE v roce 2005 spolupracovalo na vzniku dětského dvojjazyčného  leporela „ BYLA JEDNOU PRAHA MĚSTO  VĚŽÍ – BOLA RAZ PRAHA MESTO VEŽATÉ“   Kniha dostala osobní záštitu ministra kultury ČR Pavla Dostála a ministra kultury SR Rudolfa Chmela.

BONA FIDE spolupracovalo na vzniku dokumentárního filmu PAULINY – projekt podpořený grantem V4 – spolupráce s Maďarskem, Polskem a Slovenskem.

BONA FIDE  pořádá ve spolupráci se Slovenským institutem v Praze semináře o slovenské literatuře a spolupodílí se na literárních soutěžích pro ZŠ a SŠ.

BONA FIDE  každoročně organizačně pomáhá při folklórních festivalech Praha srdce národů a Folklór bez hranic a Vianoce s Limborou.

BONA FIDE od roku 2009 do roku 2013 spolupracovalo s ČRo Leonardo s podporou MK ČR, Úřadu vlády ČR a Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí na relaci "Džavotanie". Zánikem stanice Leonardo spolupráce s ČRo byla přerušená a  bohužel, ČRo nenašel žádný jiný prostor pro vysílání této relace.

BONA FIDE vydalo v roce 2010 slovenské CD "POĎTE S NAMI DO ROZPRÁVKY"

BONA FIDE vydalo v roce 2011 dvojjazyčnou knihu s CD  "POĎTE S NAMI DO ROZPRÁVKY - POJĎTE S NÁMI DO POHÁDKY"

BONA FIDE zorganizovalo v roce 2013 ve spolupráci s GHMP výstavu "SLOVENSKÁ NOVÁ VLNA" v Domě fotografie v Praze

BONA FIDE vydalo v roce 2014 dvojjazyčnou knihu s CD  " POHÁDEČKO MOJE - ROZPRÁVOČKA MOJA "

BONA FIDE vysílá od ledna 2014 rozhlasovou relaci "SLOVENSKÁ MOZAIKA" na Rádiu Z

BONA FIDE zorganizovalo v roce 2014 ve spolupráci s GHMP  a FOTOFO výstavu "SLOVENSKÁ NOVÁ VLNA"  v rámci festivalu Mesiac fotografie v Bratislave

BONA FIDE zorganizovalo v roce 2013 a 2014  "ROZPRÁVKY JSOU POHÁDKY"  festival tvorby pro děti  v Měsíci české a slovenské kulturní vzájemnosti   pod záštitou ministra kultury ČR

BONA FIDE  od roku 2015 kromě kulturních programů, pořadů a rozhlasové relace Slovenská mozaika, pohádek pro děti a loutkových představení, zorganizovalo v rámci festivalu české a slovenské tvorby pro děti výstavu loutek svým členům s názvem TAJEMNÝ SVĚT LOUTEK, uvedlo cyklus literárních pořadů STRETNITIE SO SLOVENČINOU, organizuje mezinárodní Festival české a slovenské tvorby pro děti, celoročně realizuje projekt  ČÍTAJME, POČÚVAJME A UČME SA, v rámci kterého jsme zorganizovali naučné komponované pořady a workshopy o literatuře.

BONA FIDE připravilo a nahrálo ve spolupráci s ČRo  audioknihu V. Šikulové TO MLIEKO MÁ HORÚČKU.

BONA FIDE vydalo v roku 2018 dvojjazyčnou knihu s CD nahrávkou Bruško, bruško, kto v tebe býva? - Bříško, bříško, kdo v tobě bydlí?  autorkou txtu je Miriam Pešková a knihu ilustrovala  IvyaDražská

BONA FIDE v roce 2019 vydalo CD VEČNOSŤ V SEKUNDÁCH o M.R.Štefánikovi.

BONA FIDE v roce 2020 vydalo CD  HOVORNÍČEK  s básničkami Daniela Heviera.

BONA FIDE  v roce 2021 vydalo Dvojjazyčný česko-slovenský kalendár pre deti a vyprodukovalo představení Zrod komedianta.